Internationella bokmässan i Åbo litar på hemmet, släkten och kulturens mångfald
Meddelande 7.9.2011 – Internationella bokmässan i Åbo
Årets internationella bokmässa bjuder på presidentkandidater, släktforskning och bok- och matresor till bl.a. Japan. Bokmässan arrangeras mellan den 30 september och 2 oktober i Åbo Mäss- och Kongresscentrum. Utöver bokmässan kan man också besöka Släkt- och hembygdsmässan och Åbo matmässa. I helheten ingår dessutom skivor och samlande.
– Ett garanterat dragplåster är bl.a. de galna gycklarna Duudsonit, som på fredagen den 30 september berättar om sin nya bok Jekkukirja (Johnny Kniga). På lördagen den 2 oktober uppträder också poeten Heli Laaksonen och musikern Lauri Tähkä. Duon presenterar sin nya kalender Pyy ja Susi (Otava). "Tål världen kappvändningar?" I diskussionen deltar vicehäradshövdingen och författaren Sauli Niinistö och professorn och författaren Eero Paloheimo, berättar mässans programchef Kari J. Kettula.
– Tränarna Raimo Summanen, Juhani Tamminen och Juhani Wahlsten deltar i en diskussion med rubriken Ishockeytimmen på söndagen den 2 oktober.
Poesi och reggae
I bokmässans program ingår bl.a. den internationella översättardagen, Finlands författarförbunds möte och prisutdelning samt nomineringen av kandidaterna till Tietopöllö-priset för bästa faktabok för barn.
Finlands författarförbund står för hela lördagens program på Fiore-scenen. Författarna Jörn Donner, Vilja-Tuulia Huotarinen och Leena Krohn uppträder under temat "I hembygden och på främmande mark".
En nyhet på årets mässa är poesirummet. I praktiken reciteras poesi oavbrutet under hela mässan. Ett femtiotal poeter uppträder i poesirummet. Dessutom får vi höra klassiker som inspelningar och på film.
Mässans musikaliska tema är reggae. Mässpubliken bjuds även på flera uppträdanden av det isländska reggaebandet Hjálmar.
Nordiska författare, japanska smakbitar
Mässans internationella inslag kommer från Norden och Japan. Utländska författare på mässan är bl.a. Erlend Loe (Norge), Maria Amelie (Norge), Jonas Jonasson (Sverige), Karl-Ove Knausgård (Norge) samt Lotte och Sören Hammer (Danmark).
Japan presenteras bl.a. med utgångspunkt i maten. På Åbo matmässa öppnar Finlands största sushiskola, och förlaget Teos presenterar boken Sushikirja tillsammans med den japanska ambassaden. På söndagen ordnas en diskussion med rubriken "Hälsningar från Japan". En annan aspekt av Japan presenteras i Risto Isomäkis bok Ydinvoima Fukushiman jälkeen (Kärnkraften efter Fukushima) (Into Kirjat).
Släkter nära och fjärran
Släkt- och hembygdsdimensionen medför mycket intressant att se på mässan,
bl.a. ett afghanskt bröllop och folkdansuppvisningar. På mässan ges information om släktforskning och hur man grundar en släktförening. Mässan erbjuder flera teman med lokal anknytning: Åbo – en stad i förändring, De rivna husen I Åbo och Åbo gator och torg.
Mannen som spelade saxofon för valar
Det råder ingen brist på kuriositeter på mässan. På lördagen diskuteras valar i tre timmar. Deltagare i "valdebatten" är bl.a. professorn, författaren och musikern David Rothenberg (USA) och författaren Risto Isomäki. Ljud och bild står också på programmet.
Diskussionsserien "Mästarna på scenen!" innehåller olika temaområden: på fredagen pratar bl.a. serietecknarna Pertti Jarla, Anni Nykänen och Juba Tuomola om sina nya album. På lördagen intas scenen bl.a. av deckarförfattarna Reijo Mäki och Matti Rönkä.
Närmare information om mässan:
Åbo Mäss- och Kongresscentrum, tfn (02) 337 111, info (at) turunmessukeskus.fi
programchef Kari J. Kettula, tfn 0400 820 534, kari.kettula (at) turunmessukeskus.fi
projektchef Päivi Järvelä, tfn 040 742 7920, paivi.jarvela (at) turunmessukeskus.fi
Messutiedotteet
- 29.9.2011 - Höstens smaker presenteras på matmässan
- 29.9.2011 - Bokmässan dukar till fest för hela släkten
- 14.9.2011 - Internationella bokmässan i Åbo litar på hemmet, släkten och kulturens mångfald
- 14.9.2011 - Norden i Åbo Bokmässan
- 1.6.2011 - Japan och de nordiska länderna delar sushibord under mässa


